Occasional Tables
-
Frazwa T432-8 Round Cocktail Table
(Occasional Tables - Cocktail Tables)A modern twist on mixed-media design, the Frazwa coffee table is totally brilliant. Solid wood legs and a faux travertine shelf merge splendidly with the metal frame for a fresh, contemporary aesthetic. Casters allow you to roll it wherever you please. Talk about the perfect spot for cocktails and morning coffee to land.
$269.95
$449.95
Save $180.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Frazwa |
| Table Type | Cocktail Tables |
| Style | Contemporary |
| Color | Multi |
| Material | Glass, Metal, Wood or Wood Byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with solid wood, faux travertine laminate with MDF substrate and metal • Legs with grayish brown wood-tone finish • Metal frame with goldtone finish • Fixed lower shelf • Clear tempered glass tabletop |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41.38 inch(es) / 105.11 cm |
| Height | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Depth | 41.38 inch(es) / 105.11 cm |
| Weight | 64 lb(s) / 29.03 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 45.38 inch(es) / 115.27 cm |
| Height | 4.75 inch(es) / 12.07 cm |
| Depth | 44.63 inch(es) / 113.36 cm |
| Weight | 75.99 lb(s) / 34.47 kg |
| Volume | 5.57 cu. ft. / 0.16 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052880045 |
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Dustinford A3000732 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Eye-catching contemporary style and modern comfort? Yes, please. This swivel glider accent chair's abstract + More
-
A modern twist on mixed-media design, this end table is totally brilliant. Solid wood legs and a faux + More
-
$989.95
Save $410.00
$579.95
Frazwa T432T1 Coffee Table and 2 End Tables
(Occasional Tables - Occasional Table Sets)A modern twist on mixed-media design, this occasional table package is totally brilliant. Solid wood legs and + More
